کک و مک

درمان کک و مک صورت | در منزل

درمان کک و مک

کک و مک چیست؟

در این مقاله از سایت خال درمانی قصد داریم به شما عزیزان عوامل ایجاد کک و مک را معرفی کنیم و راه کار هایی برای از بین بردن آن به شما معرفی کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کک و مک همان لکه های مایل به قهوه ای کمرنگ روی پوست است که این لکه ها آسیبی برای سلامتی ندارند و این لکه ها در بعضی ها حتی باعث افزایش زیبایی هم میشود.

عواملی که باعث ایجاد کک و مک میشوند

عواملی همچون :  وراثت ، افزایش سن ، مواجهه‌ی طولانی مدّت با نور آفتاب ، تغذیه‌ی نامناسب و مشکلات هورمونی اشاره کرد.

وقتی که نور خورشید به پوست بدن میرسد، باعث می‌شود که پوست برای محافظت از خود اقدام به تولید مقدار بیشتری از رنگ‌دانه ملانین کند. حال اگر این ملانین در یک نقطه بیشتر ساخته شود، منجر به تشکیل کک و مک خواهد شد. علاوه بر آن، نور خورشید باعث می‌شود که کک و مک‌هایی که از قبل در پوست وجود داشته‌اند، رنگ تیره‌تری پیدا کند. باید به خاطر داشت که نور خورشید آنقدر قدرت دارد که می‌تواند بعضی از سلول‌های پوست را به سلول‌های سرطانی خطرناکی تبدیل کند. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند که پوست بدن همواره با استفاده از ضد آفتاب و محافظت‌کننده‌های مناسب در برابر نور خورشید حفاظت شود.

کک و مک بیشتر در کجاها ظاهر میشود

 بیشتر در پوست صورت، سینه، جلوی بازوها و پشت دست‌ها دیده می‌شود. کک و مک به صورت لکه‌های کوچک قهوه‌ای‌رنگ است که در افراد دارای پوست روشن و موی بلوند یا قرمز و چشم‌های آبی، سبز یا خاکستری به وجود می‌آید.

کک و مک سرطانی هم وجود دارد؟

این لکه‌ها ممکن است بر روی پوست حالت پیش‌رونده داشته باشد و مرز آن‌ها به صورت نامنظم و رنگ آن‌ها به شکل غیرمعمولی مانند سیاه، قرمز یا صورتی باشد؛ بنابراین حتماً لکه‌هایی بر روی پوست خود را که بعد از مدتی خوب نمی‌شود و يا شکل نامنظم و اندازه بزرگ دارند، جدی بگیرید. اگر هر گونه لکه‌ای با این مشخصات و مشکوک به کک و مک بر روی پوست خود مشاهده کردید، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

چند نوع کک و مک وجود دارد 

  • کک و مک ساده: در این حالت کک مک‌ها معمولاً کوچک، گرد، و قهوه‌ای مایل به زرد رنگ هستند.
  •  کک و مک آفتاب سوختگی: در این حالت کک و مک شکل نامنظم داشته باشد و معمولاً تیره‌تر وبزرگتر از نوع افلیدس هست. این نوع کک و مک‌ها در مناطقی که مردم اغلب در حال آفتاب گرفتن هستند، شایع‌ترین نوع است. این کک و مک‌ها معمولاً به صورت نقاط جدا شده‌ای هستند و مضر نیستند.

برای اینکه دچار کک و مک نشویم باید چکار کنیم

  • خودداری از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب
  • محافظت از پوست در زمان مواجهه با نور خورشید با پوشش مناسب مانند کلاه و عینک
  • استفاده از کرم های ضد آفتاب به صورت مداوم

آیا کک و مک درمان قطعی دارد؟

راه های درمان کک و مک 

1.شربت شاهتره از بین برنده جوش و کک و مک

شربت شاهتره از بین برنده جوش و کک و مک

خواص :

  • ضد جوش
  • ضد دمل
  • کمک به برطرف شدن لک های پوستی
  • رفع کک و مک
  • روشن کننده پوست صورت

2. استفاده از کرم ضد آفتاب :

کرم ضد آفتاب نباید از دسترس شما خارج شود. درست است که این کرم به رفع کک و مک کمک نمی‌کند؛ ولی یک عامل مهم برای پیشگیری از بروز آن است

3.درمان با استفاده از لیزر :

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید به درمان کک و مک صورت‌تان کمک کنید، لیزر درمانی است. پرتوهای لیزر بخش‌هایی از پوست را که هدف درمان است در نظر گرفته و سعی در رفع مشکل می‌کنند؛ با اینکه روش کلی درمان با لیزر همین است اما انواع مختلفی از لیزرها وجود دارد.

4.کرایوتراپی :

سومین روشی که می‌توان از آن برای رفع و درمان کک و مک صورت پیشنهاد کرد، کرایوتراپی است. بنابراین در این روش قرار است از سرما برای درمان کک و مک صورت استفاده شود.

5. کرم رفع کک و مک :

کرم‌های ضد کک و مک یا ضد لکه به دو شکل در دسترس کسانی هستند که می‌خواهند کک و مک صورت‌شان را از بین ببرند؛ یک نوع از این کرم‌ها محصولاتی تخصصی هستند که باید توسط پزشک متخصص تجویز شوند و نوع دیگر کرم ضد کک و مک معمولی است که بدون نسخه هم می‌توان آن را تهیه کرد. 

6. استفاده از کرم رتینوئید :

کرم‌های رتینوئید از دیگر کرم‌های معمول برای محو و درمان کک و مک صورت است. این کرم از ترکیبات ویتامین آ به دست می‌آید و ثابت شده است که باعث بهبود آسیب‌های ناشی از نور خورشید و کک و مک می‌شود.

درمان قطعی کک ومک در خانه – کک و مک صورت – برداشتن کک و مک – درمان کک و مک با قران – قیمت لیزر کک و مک صورت – درمان قطعی کک و مک – بهترین کرم برای رفع کک و مک – داروی درمان کک ومک –  درمان کک و مک با طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *